دکوراسیون و چیدمان

تأثیر رنگ در آشپزخانه ( قسمت دوم )

آشپزخانه خود را چگونه تزیین کنیم

در قسمت قبل مطالبی در مورد تأثیر رنگ در آشپزخانه مطرح نمودیم . اینک در ادامه می خوانیم…

قفسه هایی که هم سطح چشم اند، بیش از بوفه های دیواری ،نمای آشپزخانه را باز و فضادار نشان می دهند. استفاده از این نوع قفسه ها بستگی به سبک دلخواه شما دارد. اگر ظروف قدیمی، کوزه و گلدان و وسایلی دارید که می خواهید آنها را در دیدرس قرار دهید، این نوع  قفسه ها بسیار مناسب اند و می توانید بر روی طبقات آن وسایل دلخواه خود را بچینید و سبک مورد علاقه تان را پدید آورید. به هر روی، همان گونه که اشاره شد، به کار بردن قفسه بسته به این است که در پی چه نوع سبکی هستید. بی تردید، اگر می خواهید وسایل و خرده ریزهای آشپزخانه در معرض دید نباشند یا از گرد و خاک در امان بمانند، این نوع قفسه ها را توصیه نمی کنیم. شیوه چیدن اشیاء در این قفسه ها نیز باید متناسب با کاربردشان باشد؛ مثلاً کنسروها را نزدیک به اجاق ، و  قهوه و چای را نزدیک به کتری نگهداری کنید.

 

گـُل خشک

گذشته از به کار بردن ظروف و لوازم زیبا برای آراستن قفسه های آشپزخانه، می توانید روش های ابتکاری دیگری را نیز در پیش بگیرید. یکی از این روش ها، استفاده از پوشش های پارچه ای با حاشیه دوزی های زیباست. این پوشش ها را می توانید به اندازه ی هر طبقه از قفسه تهیه کنید؛ به صورتی که لبه ی آنها به اندازه ی چند سانتی متر از طبقه آویزان شود. اگر این پوشش ها دارای حاشیه دوزی باشند، طرح شما زیباتر خواهد شد.

روش دیگر آن است که از گل های خشک شده برای تزیین قفسه ها استفاده کنید. برای این کار، مجموعه ای از گل های زیبا و عطری فراهم آورید و آنها را به دور سیمی مدور بپیچید یا در ظرفی مناسب قرار دهید. این گل ها به تدریج خشک می شوند و می توانید آنها را به عنوان عنصری تزیینی به کار برید. از این گذشته، تا مدت ها عطر آنها نیز در فضای آشپزخانه پراکنده خواهد بود.

 

تزیین قفسه

قفسه هایی که در این تصاویر مشاهده می کنید، با لوازم گوناگونی تزیین شده اند. به نظر می رسد که استفاده از وسایل مناسب و همگون، بهترین شیوه برای آراستن قفسه های آشپزخانه باشد. چگونگی چیدن وسایل نیز سهم مهمی در این کار دارد. همچنین، گل و گیاه نیز آرایه های مناسبی برای این نوع قفسه ها به شمار می روند. همان گونه که می بینید، می توان یک طبقه را به مجموعه ای از گل ها و گیاهان زیبا اختصاص داد. برای این کار توجه داشته باشید که حتماً از زیر گلدانی استفاده کنید تا پس از آبیاری، آب از درون گلدان بر روی قفسه و دیگر ظروف چکه نکند.

 

قفسه های متحرک

بهتر است طراحی طبقات قفسه ها چنان باشد که بتوانید ارتفاع آنها را به دلخواه و برحسب نیاز تغییر دهید. بدین ترتیب، می توانید طبقاتی با ارتفاع های متفاوت پدید آورید و جای مناسبی برای وسایل ریز و درشت و با اندازه ها و ابعاد مختلف داشته باشید. در این تصویر، مجموعه ای از وسایل و لوازم زیبا، در طرح ها و اندازه های مختلف بر روی قفسه ها چیده شده اند.

 

چند پیشنهاد

– بر روی قفسه ها از پوشش های مناسب استفاده کنید. این پوشش ها کمک می کنند که قفسه ها بهتر محافظت شوند و از خـَش دار شدن آنها جلوگیری شود. ظروف چوبی، زیبایی خاصی به نمای کلی قفسه می بخشند.

– بر روی یکی از بشقاب ها پودر طلایی اکرلیک بپاشید و آن را با قلم مو رنگ آمیزی و تزیین کنید. صبر کنید تا رنگ ها خشک شوند.

– ظرف یا کوزه ای را می توانید با رنگ های قرمز و طلایی تزیین و رنگ آمیزی کنید. همچنین رنگ را می توانید به صورت نقطه هایی بر روی ظرف مورد نظر بپاشید.

– با  مداد دور تا دور لبه های قفسه را خطی صاف و مستقیم بکشید و سپس با قلم مو روی آن را با رنگ قرمز رنگ آمیزی کنید تا به صورت نواری در آید.

– پس از این که خط قرمز رنگ خشک شد، می توانید در دو سوی حاشیه ی آن، دو خط موازی و چسبیده به آن، به رنگ  سفید بکشید. بدین ترتیب، نمای زیبایی از نواری قرمز رنگ با لبه های سفید خواهید داشت. برای آن که دوام این نوار بیشتر شود ، نواری بی رنگ و پلاستیکی بر روی آن بچسبانید.

 

استفاده ی مفید

در آشپزخانه های کوچک بهتر است که از هر گوشه و کنار آن استفاده کنید. همان گونه که در این تصاویر مشاهده می کنید، از هر گوشه ای از آشپزخانه استفاده ای مفید شده است. مثلاً ، به کمک آویزهایی می توانید فضایی مناسب برای فنجان ها و دیگر ظروف کوچک و دم دستی فراهم آورید.

 

نمایش

برخی از ظروف قدیمی و زیبا وسایل مناسبی اند که می توانید آنها را به تماشا بگذارید. بنابراین اگر چنین ظروفی دارید، حتماً جایی نیز برای آنها در نظر بگیرید. در این تصویر، نمونه ای از این شیوه را مشاهده می کنید. این فضا مکان مناسبی است که صاحب خانه ظروف مورد علاقه و دلخواه خود را در آن به نمایش گذاشته است

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن