مقالات شیمی

حالت انبوهش

هالوژنها تحت شرایط عادی از مولکول های دو اتمی دارای یک پیوند ساده کوالانس بین اتم ها تشکیل می شوند. جاذبه ی بین مولکولی آنها از نوع نیروهای ضعیف لاندن       ازکلیه ی مولکول های هالوژن ها بزرگتراست و به همین دلیل I2 می باشد.

مولکول نیروهای جاذبه بین مولکولی در مورد مولکول های ید نسبتا از همه شدیدتر است.

دمای ذوب ونیز دمای جوش از فلوئور تا ید به ترتیب بالا می رود. ید در دمای معمولی و فشار عادی جامداست، برم مایع وکلروفلوئور به حالت گاز. ید (برم بیش از ید) در شرایط مزبور دارای فشار بخار قابل ملاحظه ای است.

انرژی یونش

انرژی یونش در داخل گروه از فلوئور تا ید به تدریج کاهش می یابد. مقدار انرژی های یونش نسبتا بالاست.

الکترونگاتیوی

فعالترین نافلز در یک دوره تناوب همیشه یک عنصر هالوژن است. فلوئوردربین همه ی عنصرهااز بالاترین الکترونگاتیوی برخورداراست. الکترونگاتیوی درداخل گروه از بالا به پایین کاهش می یابد.

تابش

 

اگر ساختمان یک هسته پایدار نباشد، هسته از خود، ذره یا انرژی صادر می کند تا  به آرایش پایدارتری برسد. بعضی از هسته هایی که در طبیعت یافت می شوند ناپایدارند. هسته های دیگر را میتوان به طرز مصنوعی یعنی با بمباران دریک شتاب دهنده ذره ای     ناپایدار(پرتوزا) نمود. در هسته های پرتوزای طبیعی سه نوع تابش حاصل می شود. دو نوع آن مرکب از ذرات آلفا و ذرات بتا و نوع سوم آن تابش مرکب از پرتوهای گاما است. هسته های ناپایدار با گسیل ذرات یا پرتوها، به هسته های پایدار تبدیل می شوند این عمل را واپاشی هسته می نامیم.

تهیه کننده :نجمه یوسفی مقدم

کلاس سوم تجربی

مربوط به درس شیمی

دبیرستان ثامن الائمه

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن