مقالات زیست شناسی

دنیای شگفت انگیز قارچ ها

دنیای شگفت انگیز قارچ ها :

قارچها یکی از امید بخش ترین موجودات زنده ای هستند که در تحقیقات زیست فناوری مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر، قارچها به معنای کلی خود، نقش مهمی در صنعت ، پزشکی و کشاورزی ایفا می کنند و در واقع صنایع مرتبط با قارچ ، یکی از مهمترین و سودآورترین صنایع در سطح جهانی است.
با توجه به اهمیت روزافزون و رو به گسترش قارچها در صنایع مختلف ، پژوهشگران گروه زیست فناوری قارچهای صنعتی جهاد دانشگاهی مشهد هم طی چند سال تحقیق و بررسی موفق شده اند دانش فنی تولید قارچهای خوراکی دارویی را کسب کنند. البته کارهای پژوهشی این گروه به این بخش خلاصه نمی شود و باید استخراج رنگ از قارچها را هم به دستاوردهای ارزشمند آنها اضافه کرد.

زیست فناوری (Biotechnology) ابزاری است که از زمان پیدایش خود یعنی اواخر دهه 1980 تحولی شگرف در تمامی علوم کاربردی بویژه کشاورزی و پزشکی به وجود آورده است ، اما باید توجه داشت که امروزه زیست فناوری یک فن صرفا آزمایشگاهی نیست ، بلکه موجب ایجاد صنایع بزرگ و تجارت بین المللی در عرصه های غذا و دارو شده و اقتصاد جهانی را به طور محسوسی تحت تاثیر قرار داده است. در این میان ، قارچها(Fungi) یکی از امید بخش ترین موجودات زنده ای هستند که در تحقیقات زیست فناوری مورد استفاده قرار می گیرند.
در حال حاضر، قارچها به معنای کلی خود، نقش مهمی در صنعت ، پزشکی و کشاورزی ایفا می کنند. در واقع صنایع مرتبط با قارچ ، یکی از مهمترین و سودآورترین صنایع در سطح جهانی است.
قارچهای خوراکی در صنایع غذایی (و چندین صنعت دیگر وابسته به آن)، قارچهای دارویی در صنایع داروسازی و قارچهای مولد رنگ در صنایع شیمایی (رنگ ، آرایشی ، بهداشتی و غیره) کاربردهای فراوانی دارند و همگی جزو قارچهای صنعتی محسوب می شوند.
به گفته حمید رضا پوریان فر،عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی مشهد، هنگامی که از قارچهای دارویی صحبت می شود، منظور فقط قارچهای خوراکی که نقش دارویی نیز دارند، نیست ، بلکه هدف اشاره به تمامی قارچهایی است که ترکیبات مفید دارویی تولید می کنند.
پوریان فر می افزاید: قارچهای دارویی خوراکی و غیر خوراکی یکی از مهمترین و با ارزش ترین منابع دارویی هستند که در بسیاری از کشورهای آسیای شرقی و همچنین جوامع غربی روی ترکیبات دارویی آنها کار می شود.

====================================

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن