مقالات زیست شناسی

به بهانه زادروز ضامن آهو و روز محیط‌بان قسمت دوم

به نام خدا

خسروی دبیرزیست آموزشگاه

به بهانه زادروز ضامن آهو و روز محیط‌بان – قسمت 2

محیط‌بان دریاچه بزنگان سرخس با اشاره به سختی زیاد کار و مزایای کم و پر خطر بودن شغل محیط‌بانی گفت: با وجود ارائه پرونده کامل شکارچیان غیرمجاز، تاکنون موارد متعددی از تبرئه آن‌ها در دادگاه‌ها پیش آمده ‌است، به طوری که سه بار مجبور به پرداخت دیه‌های سنگین شده‌ام.

 

محسن نجار، کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در این باره به خبرنگار محیط زیست ایسنا _ منطقه خراسان، گفت: حداکثر مجازات کیفری ریالی یا جزای نقدی در بحث شکار و صید در ایران دو میلیون تومان و مجازات قانونی حبس، 91 روز تا سه سال است که نسبت به سایر کشورها اصلا قابل قبول و بازدارنده نیست.

وی با بیان این‌که آخرین تغییرات در میزان مجازات کیفری متخلفان شکار و صید مربوط به سال 75 بوده است، افزود: شدت بازدارندگی این جریمه‌ها برای همان زمان بوده ‌است نه حالا؛ به طوری‌که قیمت اسلحه بعضی از شکارچی‌ها چندین برابر این مجازات است.

وی افزود: آخرین اصلاحات درباره میزان خسارتی که شکار غیرمجاز به محیط زیست و طبیعت وارد می‌کند مربوط به سال 84 است.

وی با بیان این که در سال 85 آخرین پروانه‌های ویژه شکار و صید برای قوچ و میش و کل و بز در ایران صادر شده ‌است، افزود: قیمت این پروانه‌های ویژه تنها 242 هزار تومان بود، آن را با مجوز شکار نوعی قوچ در پاکستان که در همان سال 50 هزار دلار بوده ‌است، مقایسه کنید.

کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: در اغلب کشورها و حتی کشورهای نه چندان پیشرفته نیز ارزش حیات وحش و جریمه‌هایی که برای شکار غیر مجاز در نظر گرفته می‌شود، بیش از این‌هاست.

وی با اشاره به عدم حمایت کامل از محیط‌بان به عنوان ضابط دادگستری به ایسنا گفت: اگر قضات با نحوه عملکرد محیط‌بان‌ها و با کم و کاستی‌های موجود، سختی کار و محدودیت نیرو آشنا باشند و این واقعیت را درک کنند که یک شکارچی از هر 10 یا 20 باری که به شکار می‌رود تنها یکی دو بار توسط محیط‌بان دستگیر می‌شود، شاید در صدور رای بیشتر از محیط‌بان و محیط زیست حمایت کنند.

وی افزود: نمی‌توان گفت کم‌کاری از قضات است، اما بی‌اعتنایی برخی از آن‌ها به محیط زیست گاهی انگیزه‌ محیط‌بان را برای ادامه کار حفاظت ضعیف می‌کند.

نجار با بیان این‌که آگاهی‌های حقوقی محیط‌بان‌ آن قدر نیست که بتواند در دادگاه‌ها از حق خودش و از محیط زیست دفاع کند، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل مهمی که باعث شده سازمان محیط زیست نتواند نتیجه لازم را در این خصوص بگیرد، ضعف اطلاعات حقوقی محیط‌بان‌هاست.

وی فعالیت کارشناسان حقوقی در ادارات محیط زیست شهرستان‌ها را برای پیشبرد اهداف سازمان حفاظت محیط زیست ضروری دانست و گفت: برای یک اداره کل با 13 واحد تابعه در شهرستان‌های استان خراسان رضوی فقط دو کارشناس حقوقی فعالیت می‌کنند که با توجه به حوزه فعالیت وسیع اداره محیط زیست کافی نیست.

وی تصریح کرد: بر اساس ماده 30 قانون شکار و صید، وزارت دفاع و سایر مقامات صلاحیت‌دار بر اساس تقاضای سازمان محیط زیست پروانه‌های حمل اسلحه کسانی که بر خلاف مقررات شکار عمل نمایند لغو خواهد نمود اما به دلیل عدم پیگیری سازمان محط زیست، این اصل هنوز در مجموعه محیط زیست کشور عرف نشده ‌است لذا کمتر پیش آمده ‌است که مجوز حمل و صلاحیت حمل اسلحه از شکارچی صلب شود.

کارشناس حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در پاسخ به این‌که آیا موردی از تبرئه شکارچی در دادگاه به دلیل رابطه‌ها و آشنایی‌ها و جود داشته ‌است یا خیر، به ایسنا گفت: اگر در مواردی شکارچی با وجود مدارک و ادله کافی تبرئه شده ما به خودمان اجازه نمی‌دهیم که بگوییم بر اساس روابط بوده ‌است و امیدواریم برخوردها قانونی و ضابطه‌مند بوده‌ باشد.

به گزارش ایسنا _ منطقه خراسان، 20 محیط‌بان سازمان حفاظت محیط زیست در 25 سال گذشته هنگام انجام وظیفه شهید شده‌اند. شهید حسین صادقی، محیط‌بان پاک شیراحمد که با زبان روزه در ظهر یکی از روزهای ماه رمضان توسط اشرار به شهادت رسید، آخرین شاهد مظلومیت محیط‌بان‌های خراسان است که قاتلان او هیچ وقت شناسایی نشدند.

همسر شهید صادقی تا 9 ماه بعد از شهادتش هیچ حق و حقوقی دریافت نکرد، در حالی که یک فرزند 4 ساله داشت و باردار هم بود. خانه‌ای که آن زمان رییس سازمان حفاظت محیط زیست قولش را به او داده‌ و چند وقت بعد گفته ‌بود چنین قولی به کسی نداده ‌است، امروز بعد از گذشت سه سال با همکاری سازمان مسکن به دست همسر شهید صادقی می‌رسد…

محیط‌بان با دست خالی مقابل اسلحه شکارچی می‌ایستد و زخم دادگاه را به جان می‌خرد تا نسل‌های آینده طیعتی سبز و زنده داشته ‌باشند، کاش مقام و ارزش او را بیشتر بدانیم. مقامی که بیش از همه متعلق به امامی‌ است که ;ها بود و در آستانه میلاد فرخنده‌اش قرار داریم.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن