مقالات زیست شناسی

کاهش خواب میزان ابتلا سرطان در زنان را افزایش میدهد

کاهش خواب ، میزان ابتلا به سرطان در زنان را ۴۷ درصد افزایش می دهد .

نتیجه یک تحقیق محققان آمریکایی نشان می دهد در زنانی که کمتر از هفت ساعت در شبانه روز خوابیده اند احتمال سرطان ۴۷ درصد بیشتر از زنانی است که خواب کافی داشته اند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محققین آمریکایی در این تحقیق خود همچنین عنوان کردند که کاهش خواب در زنان اثرات ورزش برای کاهش سرطانهای زنان را کمتر می کند.

در این مطالعه که حدود شش هزار زن را در ایالت مریلند بررسی کرده اند، ورزش و فعالیت بدنی در زنانی که کم خوابی دارند، قادر به کاهش بروز سرطان نبوده است .

اثرات مثبت ورزش در کاهش سرطان مدتها است که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است .

زنانی که در این مطالعه شرکت داشته اند بین سنین ۱۸ تا ۶۵ بوده و همه آنها فعالیت ورزشی داشته اند.

کارشناسان معتقدند که کاهش خواب بصورت مزمن با چاقی ، دیابت ، افزایش فشار خون ، سکته مغزی ، بیماریهای قلبی عروقی ، افسردگی ، سیگار کشیدن و استفاده بی رویه از مشروبات الکلی ارتباط دارد.
از طرف دیگر تحقیقات نشان داده که افزایش فعالیت بدنی و ورزش می تواند احتمال سرطانهای سینه ، روده بزرگ و بسیاری از سرطانهای دیگر را کاهش دهد.
محققین می گویند که اثرات ورزش بر سیستم ایمنی بدن ، کاهش وزن و سطح هورمونهای بدن می تواند اثرات مثبت در کاهش سرطان داشته باشد.

بسیاری از سرطانهای زنان شامل سرطان سینه با هورمون رابطه دارد. ورزش از طریق تغییر سطح هورمونهای بدن می تواند این سرطانها را کاهش دهد.

با افزایش سن مقدار خواب کاهش یافته و در کشورهای صنعتی کم خوابی روز به روز بیشتر می شود.
مرکز کنترل بیماریهای آمریکا کم خوابی را یکی از مشکلات بهداشتی پنهانی این کشور اعلام کرده است .

اثرات مثبت ورزش در صورتی قابل توجه است که حداقل هفته ای سه تا چهار بار بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه راهپیمایی با سرعت بالا یا بصورت دویدن باشد

البته باید این نکته را نیز توجه داشت که یک تحقیق دیگر در آمریکا نشان می دهد که ۷ ساعت و ۳۰ دقیقه خواب ، بسیار مناسب است .

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن