تغذیه و دوران‏ های زندگی

رفتار های تغذیه ای نامطلوب در کودکان سنین مدرسه و توصیه های کاربردی برای اصلاح آن

خودداری از خوردن گوشت: برخی از کودکان سنین مدرسه از خوردن گوشت امتناع می ورزند در حالی که مصرف گوشت به عنوان منبع عمده پروتئین با کیفیت خوب، آهن و روی حائز اهمیت است. توصیه می شود گوشت چرخ شده در غذاهایی که مورد علاقه کودک است به او داده شود. مثل ماکارونی و گوشت چرخ کرده، کتلت، همبرگر و کباب که در منزل تهیه می شود و یا استفاده از گوشت چرخ شده در پیتزا واملت گوشت.

مــــصــرف گروه شیر و لبنیات در این سنین بدلیل رشد و استحکام دندان و استخوان ها ضروری است. اگر دانش آموز علاقه ای به خوردن شیر ندارد میتوان مقدار کمی پودر کاکائو ( در حد یک قاشق مربا خوری در یک لیوان شیر) به آن اضافه کرد. اضافه کردن کمی عسل به شیر نیز ممکن است دانش آموز را به خوردن شیر علاقمند کند. میتوان شیر را بصورت غذاهایی مثل فرنی و شیر برنج به کودکان داد. معمولا مصرف یک لیوان شیر در روز برای کودکان این سنین کافی است و با گنجانیدن سایر مواد غذایی این گروه مثل ماست، پنیر و کشک در وعده ناهار و شام و یا بستنی در میان وعده نیاز کلسیم تامین می شود. افراط در خوردن شیر نیز به این دلیل که جایگزین سایر غذاهای اصلی می شود، کودک را در معرض خطر کمبود های تغذیه ای بخصوص کمبود آهن قرار می دهد.

خودداری از مصرف سبزی ها: معمولا کودکان در این سنین تمایلی به مصرف سبزی های تازه همراه با غذا ندارند. به مادران توصیه کنید که از سبزیجات خام مثل هویج، گوجه فرنگی، کاهو ، گل کلم و سبزی های پخته مثل چغندر پخته (لبو) نخود فرنگی، لوبیا سبز، کدو حلوایی بعنوان میان وعده مثلا در هنگام تماشای تلویزیون به کودکان بدهند.

افــراط در مصـــرف شکلات و شیرینی: مصرف بی رویه شکلات و شیرینی به این دلیل که موجب بی اشتهایی و سیری کاذب در کودکان می شود و آن ها را از مصرف غذاهای اصلی باز می دارد موجب اختلال رشد آنها خواهد شد. به والدین توصیه کنید حداقل، در منزل از نگهداشتن شکلات و شیرینی خودداری کنند و به این ترتیب، دسترسی دائمی آنها را به این نوع مواد کاهش دهند. از دادن شکلات و شیرینی بعنوان جایزه خودداری کنند و با تنظیم یک برنامه منظم، تعداد شکلات و شیرینی که دانش آموز در طول روز مصـرف می کند را کنتـــرل نمایند. برای جلوگیری از خراب شدن دندان ها باید به دانش آموزان آموزش داد که پس از خوردن مواد قندی و شیرینی بویژه شکلات ها و آب نبات هایی که به سطح دندان می چسبند ، دهان و دندان های خود را با آب و حتی الامکان مسواک شستشو دهند.

در این دوران ، اشتهای کودک راهنمای خوبی برای دریافت انرژی و مواد مغذی مورد نیاز است. استرس ناشی از رفتار اولیا و مربیان یا استرس های مربوط به امتحان می تواند روی اشتهای کودکان اثر بگذارد اگر این تاثیر موقت باشد مشکلی ایجاد نمی کند. ولی ادامه بی اشتهائی کودک میتواند مشکل آفرین باشد. در اینصورت باید با شناسایی و رفع مشکل به کودک کمک شود. گاهی اوقات استرس موجب زیاد خواری کودک می شود در مورد کودکان چاق این مسئله مهم و قابل توجه است. آموزش مناسب و مشاوره با کودکان می تواند تا حدودی مشکل آنان را کم کند.

به والدین باید آموزش داده شود که با تامین غذاهایی که دارای ارزش غذایی هستند و فراهم کردن محیط مناسب زمینه را برای رشد و توانمندی ذهنی و جسمی کودکان آماده کنند و رفتارهای غذایی درست را در آن ها ایجاد کنند. کودکان رفتارهای غذایی والدین را الگوی خود قرار می دهند. بنابراین امتناع والدین از خوردن برخی از غذاها موجب میشود که کودکان نیز آن غذاها را هر چند که دارای ارزش غذایی بالایی هستند، نخورند.

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن