گوگل

درباره Google Maps بیشتر بدانید (قسمت پایانی)

حقیقت اینجا است که من و همکارانم در مجله شبکه گاهی آن‌قدر روی موضوعات ناب و بکر دنیای فناوری تمرکز می‌کنیم که فرصت کشف فناوری‌های در دسترس و ساده را از دست می‌دهیم. درباره شخص من، Google Maps یکی از این فناوری‌ها است. با وجود این‌که سال‌ها از عرضه  این فناوری می‌گذرد، به‌شخصه تا یک سال قبل هیچ‌گاه استفاده مستمری از آن نکرده بودم. البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که همه قابلیت‌های این فناوری گوگل در کشور ما قابل استفاده نیست که البته این موضوع دلایل متعددی دارد. شاید تجربه سفرهای برون مرزی‌ای را که محل مقصد برای‌ شما کاملاً ناشناخته باشد داشته باشید. در چنین مکان‌هایی به‌خصوص اگر با زبان آنجا آشنا نباشید و نتوانید صحبت کنید، استفاده از Google Maps برای شما از تهیه آب آشامیدنی نیز ضروری تر می‌شود. در این نوشته سعی شده تا قابلیت‌هایی از این فناوری را که شاید برای خیلی‌ها شناخته شده نیست، بررسی کنیم. البته ذکر مختصر قابلیت‌های پایه نیز قطعاً خالی از لطف نیست.

 
Google Aerial View
از دسامبر سال 2009 گوگل ویژگی‌ای با عنوان Google Aerial View را برای تعداد محدودی منطقه در دنیا عرضه کرده است. این ویژگی باعث می‌شود تا شما بتوانید یک تصویر زاویه‌دار هوایی از آن منطقه را به دست آورید، به نحوی که در عین حال که دیدی از بالا به منطقه دارید، حالت دید پرسپکتیو نیز حفظ می‌شود. این نوع نگاه با عنوان نگاه چشم پرنده شناخته می‌شود. دلیل این امر نیز شیوه مشاهده تصاویر توسط پرندگان از بالا است. هم اکنون تنها شهرهای سانتیاگو در شیلی، دورتموند در آلمان ونیز در ایتالیا و تعدادی از شهرهای آفریقای جنوبی و ایالات متحده از این قابلیت سود می‌برند.

googlemapp5 s

 شکل 5- تصویری با استفاده از Aerial View از ونیز، با کمی دقت می‌توانید پرسپکتیو را در تصویر ببینید.


  تکنیک‌هایی ساده که بهتر است گفته شوند
یکی از امکانات جالب توجه Google Maps امکان نوشتن نظرتان درباره مکان‌های مختلف، از جمله رستوران‌ها، هتل‌ها و کافه‌ها روی نقشه آن‌ها است. به این ترتیب، اگر رستورانی را روی Google Maps یافتید احتمال خوبی وجود دارد که بتوانید نظریه‌های کاربران مختلف را نیز درباره آن بدانید. فرض کنید در عصر دلپذیر یکشنبه در هتلی در آمستردام نشسته‌اید وبه شدت احساس  تنهایی می‌کنید. با خود فکر می‌کنید که دوست دارید بیرون رفته و کمی گشت بزنید، اما در ضمن نمی‌خواهید خیلی از هتل دور شوید، زیرا با شهر آشنا نیستید و البته حوصله راه رفتن زیاد را هم ندارید. تنها کاری که لازم است، پیدا کردن هتلتان روی Google Maps است. زیرا پس از یافتن آن با کلیک راست روی مکان هتل و زدن گزینه What’s here? می‌توانید اطلاعات مربوط به آن مکان و البته مناطق همسایه آن را ببینید. اگر کمی خوش‌شانس باشید، رستوران‌ها، موزه‌ها و مکان‌های خاص دیگری را که در نزدیک هتلتان وجود دارد به‌سرعت به شما نمایش می‌دهد. در‌صورت علاقه بیشتر به گشت و گذار نیز‌کافی است Explore this area را بزنید. از بعد از ظهر یکشنبه‌تان لذت ببرید.

حال فرض کنید، دنبال یافتن خانه‌ای برای خرید یا اجاره هستید. در این مورد نیز می‌توانید از Google Maps استفاده کنید. برای این کار در Text Box بالای صفحه  Real Estate را تایپ کرده، سپس نوع خانه مورد نظر را مشخص کنید. متراژ، قیمت، خرید/اجاره، تعداد اتاق خواب و تعداد سرویس بهداشتی پارامترهایی است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید خانه‌ها را فیلتر کنید. در موارد بسیاری حتی می‌توانید عکس‌هایی از داخل خانه نیز مشاهده کنید و البته با استفاده از امکان Street View با محله‌ای که خانه در آن واقع شده است بیشتر آشنا شوید(شکل‌6).

googlemap6 s

 شکل 6- پیدا کردن خانه، تصویر داخل خانه و تصویر محله‌ای که خانه در آن واقع شده است. در ضمن 160 دلار در ماه برای استودیویی در نیویورک؟ خیلی تعجب نکنید این شهر مناطق ارزان هم دارد.

همان‌طور که ذکر شد Google Maps می‌تواند چندین مسیر را به شما پیشنهاد دهد که از جهات مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از این تفاوت‌ها می‌تواند مسئله ترافیک باشد. برای حل این مشکل، گوگل در بعضی از مناطق قابلیت نمایش وضعیت ترافیکی را دارد. به نحوی که روی نقشه ترافیک با توجه به میزان سنگینی رنگ‌بندی می‌شود.همان‌طور که در شکل 7 مشاهده می‌کنید، میزان ترافیک بعضی از خیابان‌ها در نقشه مشخص شده است. همچنین مکان‌هایی که در حال تعمیر هستند یا ساخت‌و سازی در آن‌ها جریان دارد نیز در این نقشه مشخص می‌شوند تا بتوانید تا حد امکان مسیر خود را از آن‌هادور کنید. در کنار این‌ها امکان ویرایش کردن و ذخیره‌سازی نقشه مربوط به خودتان نیز وجود دارد. شما با رفتن به بخش My Maps مکان‌های مورد نظر خود را ایجاد، ویرایش و در نهایت ذخیره کنید. این اطلاعات می‌تواند به صورت شخصی نگه‌داری شده یا با بقیه کاربران به اشتراک گذاشته شود. درباره ویرایش کردن توجه داشته باشید که هر جایی را نمی‌توانید ویرایش کنید و جا‌به‌جا کردن مکان‌ها از حد بیشتری مجاز نیست.

googlemap7 s

 

شکل 7- نقشه ترافیکی بخشی از نیویورک

همچنین Google Maps از امکانی با عنوان Google Latitude سود می‌برد که به شما اجازه می‌دهد مکان فیزیکی‌ خود را با دیگر افراد به اشتراک بگذارید. این سرویس به طور خاص برای دستگاه‌های موبایل طراحی شده است، اما ویجت iGoogle مخصوص برای دسکتاپ نیز موجود است. البته، این امکان نیز بدون حرف و حدیث نبوده است و به دلیل قابلیتی که برای ردیابی همیشگی شما دارد، می‌تواند در صورت استفاده نادرست برای ‌شما خطرآفرین هم باشد. اما این انتخاب شما است که سرویس را فعال یا غیرفعال کنید. اگر فرزند شمایک  گوشی با این قابلیت داشته باشد، می‌توانید بدون نگرانی بفهمید که چه زمانی به خانه می‌رسد و در حال حاضر کجا است (‌شخصاً خواهش می‌کنم این کار را نکنید). این سرویس می‌تواند استفاده‌های تجاری مفیدی نیز داشته باشد.

برنامه‌های جانبی
در کنار امکانات سنتی Google Maps برخی از سایت‌ها با بهره‌گیری از این فناوری توانسته‌اند امکانات جالب‌تری را نیز در اختیار کاربر قرار دهند. به عنوان مثال، سایت http://nyc.taxiwiz.com در بعضی شهرهای دنیا قیمت تاکسی را از یک منطقه به منطقه دیگر به همراه مسیر طی شده توسط آن نشان خواهد داد. به عنوان مثال، به گفته این سایت اگر بخواهید از ساختمان Empire State به فرودگاه جان اف کندی نیویورک بروید باید چیزی نزدیک به 52 دلار بپردازید. در سایت http://gmapsflighttracker.com نیــز می‌توانیـــد پروازهای در حال انجام را روی بعضی شهرهای ایالات‌متحده به صورت لحظه به لحظه مکان‌یابی کند. به عنوان مثال، در شکل 8  وضعیت بعضی از پروازهای ورودی به شیکاگو را مشاهده می‌کنید. جدول 1 نمونه‌های دیگری از این سایت‌ها را معرفی می‌کند.

googlemap8 s
شکل 8- نقشه ترافیکی بخشی از نیویورک

  googlemapt s

 جدول 1
 
استفاده از API های Google Maps
گوگل با انتشار API های Google Maps به توسعه‌دهندگان کمک کرده تا از نقشه‌های این شرکت در سایت‌هایشان استفاده کنند. این سرویس رایگان بوده و بدون آگهی نمایش داده می‌شود، اما گوگل در توافق‌نامه اولیه ذکر کرده، حق گذاشتن تبلیغ در آینده را برای خود محفوظ نگه می‌دارد. این API‌ها در ابتدا تنها جاوااسکریپتی بودند، اما در طول زمان توسعه یافته‌اند و هم اکنون فلش ادوبی را نیز پشتیبانی می‌کنند. همچنین سرویس‌هایی برای دریافت عکس استاتیک و وب سرویس‌هایی برای مشخص کردن راه و مسائل دیگر تعبیه شده‌اند. همچنین می‌توانید Map های خاصی را در سایت یا  و‌بلاگتان قرار‌دهید. برای این کار روی link در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. این کار به شما لینک این صفحه و همچنین کدی را که می‌توانید از آن برای قرار دادن نقشه در سایتتان استفاده کنید، نشان می‌دهد. البته، انجام این کار منوط به داشتن قابلیت اضافه‌کردن کد جاوااسکریپت به سایت مورد نظر است. فقط کد مربوطه را کپی و Paste کنید و نقشه‌ای حرفه ای در صفحه خود به دست آورید.

Google Maps در موبایل
سرویس Google Maps امکانات مختلفی را برای کاربران موبایل فراهم می‌سازد. به خصوص اگر دستگاه شما به آندروئید مجهز باشد، با انبوهی از برنامه‌های عجیب و غریب مواجه خواهید شد که تقریباً هر نیاز وابسته به مکان جغرافیایی را پاسخ می‌دهد. نکته جالب توجه این‌که حتی در صورتی که گوشی شما به GPS مجهز نباشد، گوگل می‌تواند با ردیابی شما از طریق دکل‌های مخابراتی جای شما را روی نقشه مشخص کند. به این ترتیب، اگر در یکی از آن پیاده روی‌هایی رفته‌اید که قرار بود به وسیله آن خیلی از هتل محل اقامتتان دور نشوید و به صورت اتفاقی از جایی ناشناس سردرآوردید، به Google Maps مراجعه کرده و ببینید کجا هستید. سپس خیلی ساده مسیر برگشت خود را به صورت مرحله به مرحله با استفاده از همین سرویس تعیین کنید.

متأسفم، شما وارد منطقه ممنوعه‌اید
از زمانی که Google Maps راه‌اندازی شده، همواره انتقادات فراوانی نیز همراه آن بوده است. بخش بزرگی از این انتقادات متوجه مشکلات امنیتی‌ای است که این سرویس می‌تواند ایجاد کند. به همین دلیل، محدودیت‌هایی روی نمایش بعضی از مناطق ایجاد شده است. به عنوان مثال، درباره پایتخت ایالات متحده گوگل از تصاویر قدیمی استفاده می‌کند. همچنین درباره امکان Street View نیز محدودیت‌های بسیاری وجود دارد که باعث می‌شود شما برخی از مناطق را نتوانید مشاهده کنید. یک مثال از این مناطق خیابان‌هایی است که به دلایل مختلف عکس برداری در آن‌ها ممنوع است. مناطق نظامی، بعضی سفارت خانه‌ها و خانه افراد مهم نیز در بعضی مواقع از چنین حالتی برخوردارند. البته انتقادات فنی‌زیادی نیز به این سرویس وارد است. در بعضی از مناطق، تصویر ارائه شده با نقشه منطقه تطبیق کاملی ندارد. به عنوان مثال، ممکن است خیابان‌ها اشتباه به نمایش در‌آیند یا در حالتی ساده‌تر اطلاعات ارائه شده‌به‌روز نباشند.

به گفته خود مسئولان این پروژه، به طور معمول بیشترین انتقاداتی که به آن‌ها در این زمینه وارد می‌شود، پرسیدن سؤال‌هایی از قبیل «این خانه من نیست» یا «این که خودرو من نیست!.» باید توجه داشته باشید که تصاویر عرضه شده توسط Google Maps به روز نیستند و بسیاری از آن‌ها ممکن است به چندین سال قبل مربوط باشند. همین مسائل است که گوگل را مجبور کرد تا در مارس 2008 امکان ادیت کردن مکان خانه‌ها و کسب و کارها را فراهم آورد

منبع: مجله شبکه

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن