گوگل

درباره Google Maps بیشتر بدانید (قسمت اول)

alt

حقیقت اینجا است که من و همکارانم در مجله شبکه گاهی آن‌قدر روی موضوعات ناب و بکر دنیای فناوری تمرکز می‌کنیم که فرصت کشف فناوری‌های در دسترس و ساده را از دست می‌دهیم. درباره شخص من، Google Maps یکی از این فناوری‌ها است. با وجود این‌که سال‌ها از عرضه  این فناوری می‌گذرد، به‌شخصه تا یک سال قبل هیچ‌گاه استفاده مستمری از آن نکرده بودم. البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که همه قابلیت‌های این فناوری گوگل در کشور ما قابل استفاده نیست که البته این موضوع دلایل متعددی دارد. شاید تجربه سفرهای برون مرزی‌ای را که محل مقصد برای‌ شما کاملاً ناشناخته باشد داشته باشید. در چنین مکان‌هایی به‌خصوص اگر با زبان آنجا آشنا نباشید و نتوانید صحبت کنید، استفاده از Google Maps برای شما از تهیه آب آشامیدنی نیز ضروری تر می‌شود. در این نوشته سعی شده تا قابلیت‌هایی از این فناوری را که شاید برای خیلی‌ها شناخته شده نیست، بررسی کنیم. البته ذکر مختصر قابلیت‌های پایه نیز قطعاً خالی از لطف نیست.

یک سناریوی ساده
دشمنی بیل گیتس و استیو جابز (حداقل در ظاهر) موضوعی قدیمی و بدیهی در دنیای کامپیوتر است. حالا فرض کنید، گیتس دیگر جانش از دست جابز به لبش رسیده و می‌خواهد به‌شخصه از ردموند به سمت کوپرتینو که ساختمان مرکزی اپل در آن واقع شده برود و رو‌در‌رو سنگ‌هایش را با جابز وا بکند. به این ترتیب، مکان شرکت مایکروسافت به عنوان مبدأ و مکان اپل به عنوان مقصد انتخاب شده و با زدن Get Directions مسیر مشخص می‌شود. فناوری گوگلی به گیتس می‌گوید که در صورت استفاده از خودروی شخصی چیزی نزدیک به چهارده ساعت در راه خواهد بود و نحوه طی این مسیر را هم به صورت تصویری و هم به صورت متنی برایش نشان می‌دهد.

alt

شکل 1

حال فرض کنید در حالی‌که گیتس در جاده است، پیش خود می‌گوید، حال که تاکوپرتینو می‌رود، خوب است که سر راه در ردوودسیتی(Redwood City) نیز توقفی کوتاه داشته و چیزی مشابه آن چه قرار است به جابز بگوید، تحویل لری الیسون نیز بدهد. به این ترتیب، مسیر ما کمی تغییر خواهد کرد، زیرا حتماً قرار است این مسیر از دفتر مرکزی اوراکل نیز عبور کند. برای این کار کافی است  گیتس گزینه Add Destination را کلیک کرده و سپس اوراکل را به عنوان مقصد شماره 1 و اپل را به عنوان مقصد شماره 2 تعیین کند. مسیر جدید نشان می‌دهد که با انجام این کار زمان گیتس تنها نزدیک به بیست دقیقه بیشتر هدر خواهد رفت. زیرا دفاتر مرکزی اوراکل و اپل بسیار نزدیک به هم هستند. همچنین گیتس از دو گزینه دیگر نیز برخوردار است. نخست این‌که مسیر وی از بزرگراه عبور نکند که در صورت انتخاب این گزینه نزدیک به یک روز در راه خواهد بود. گزینه دوم نیز دوری از جاده‌های خراب است. که البته به دلیل درستی جاده مسیر اولیه، انتخاب این گزینه تأثیری در مشخص ساختن مسیر نهایی ندارد. همچنین شما می‌توانید با Drag کردن مسیر آن را به صورت دلخواه تغییر دهید. در این صورت در همان لحظه اطلاعات مسیر جدید محاسبه خواهد شد. به عنوان مثال، فرض کنید گیتس تصمیم بگیرد کمی از مسیر خود را از کنار اقیانوس طی کند. برای انجام این کار کافی است خیلی ساده مسیر را گرفته و به سمت اقیانوس بکشید. مسیر جدید برای شما مشخص خواهد شد که البته نزدیک به چهار ساعت از مسیر قبلی طولانی‌تر است(شکل 2).

alt

شکل 2- این مسیر از کنار اقیانوس رد می‌شود.

 

 سفر با وسایل نقلیه عمومی
فرض کنید آقایان پیج و برین دلشان برای دانشگاه سابق محل تحصیل‌شان یعنی استنفورد تنگ شده است. آن‌ها تصمیم می‌گیرند سفری به آنجا داشته و در اقدامی بحث برانگیز اصرار دارند که از وسایل نقلیه عمومی برای این سفر استفاده کنند. کار مؤسسان‌گوگل برای تنظیم سفرشان بسیار آسان است. آن‌ها به بخش Transit فناوری تولید شرکت خود رفته و آدرس مبدأ، یعنی محل مرکزی گوگل و آدرس مقصد یعنی دانشگاه استنفورد را وارد می‌کنند. در ضمن روز سفر و ساعت آن را نیز مشخص می‌کنند. نتیجه نهایی چیزی مانند شکل 3  خواهد بود.در ضمن در‌کنار نقشه راهنمای نوشتاری نیز ظاهر می‌شود. کمی پیاده روی‌، اتوبوس خط 35، اتوبوس خط 22 و دوباره کمی پیاده روی. ساعت انتخاب شده برای این

alt

شکل 3- مسیر سفر با اتوبوس از گوگل به دانشگاه استنفورد.

 

سفر 6:26 بعد از ظهر بود. اما متأسفانه به دلیل برنامه اتوبوس‌های این منطقه در ساعات بعد از ظهر، پیج و برین باید سفر خود را از ساعت 7:18 بعد‌از‌ظهر آغاز کنند. آن‌ها یک ساعت و هجده دقیقه در راه خواهند بود و این سفر کوتاه برای‌ آن‌ها شش دلار هزینه در بر‌خواهد داشت. تخمین گوگل این است که اگر به جای استفاده از اتوبوس با ماشین شخصی این مسیر طی شود، هزینه به 3,72 دلار کاهش می‌یابد. حال اگر دو دوست عزیزمان از سفر در شب خاطره خوشی نداشته باشند، گوگل در همین جا دو زمان دیگر را نیز به آن‌ها پیشنهاد می‌کند. آن‌ها می‌توانند به جای حرکت در بعدازظهر، فردا صبح در ساعت 6:16 یا 6:44 حرکتشان را آغاز کنند. نکته جالب توجه این‌که با سفر در صبح آن‌ها می‌توانند در زمان نیز صرفه جویی کنند، زیرا به این وسیله، آن‌ها از ایستگاه نزدیک‌تری سوار اتوبوس خواهند شد و پیاده‌روی کمتری انجام می‌دهند. البته مجبور هستند به جای دو خط، سه خط اتوبوس سوار شوند.

حال اگر یک زمان و در لحظه آخر برنامه سفر آن‌ها عوض شد و خواستند این مسیر را پیاده‌روی کنند، گوگل مسیر مربوط به پیاده روی را نیز نشان می‌دهد. مسیری که 5,9 مایل طول دارد و طی کردن آن چیزی نزدیک به دو ساعت طول می‌کشد. حتی اگر مؤسسان گوگل آن‌قدر ورزشکار باشند که دوچرخه را به هر چیز دیگری ترجیح دهند، مسیر مربوط به دوچرخه نیز در بسیاری از نقاط امریکای شمالی و اروپا در Google Maps در نظر گرفته شده است. طی مسیر به وسیله دوچرخه بین گوگل و استفورد، 37 دقیقه‌طول‌می‌کشد. و البته آخرین راه‌حل و شاید راحت‌ترین آن‌ها نیز استفاده از ماشین شخصی است که در زمانی نزدیک به یک ربع، پیج و برین را به استفورد می‌رساند. به این موارد اطلاعات دقیق طی مسیر را نیز اضافه کنید. یعنی دستوراتی در حد «بعد از 50 متر به سمت راست بپیچ» یا «بعد از فروشگاه X سمت چپ برو.» تمام این اطلاعات به وسیله Google Maps برای ما آماده می‌شود. در حقیقت باید پذیرفت که باور آن در نگاه نخست کمی مشکل به نظر می‌رسد.

Google Street View
از ماه می‌سال 2007، گوگل ویژگی جدیدی را روی Google Maps عرضه کرد که شما می‌توانید به وسیله آن یک دید 360 درجه‌ای پانورامیک از خیابان‌های مکان‌های مختلف به دست آورید. این ویژگی کهStreet View  نامیده می‌شود، در ابتدا تنها برای برخی شهرهای ایالات‌متحده عرضه می‌شد. اما بعدها به بسیاری از نقاط جهان مانند هلند، انگلستان، استرالیا، کانادا، ژاپن و حتی چین نیز گسترش یافت. این امکان کمی پیش از برگزاری جام جهانی برای بسیاری از نقاط شهرهای بزرگ آفریقای جنوبی نیز راه‌اندازی شد. ویژگی Street View با استفاده از دوربین‌های خاصی فراهم آمده‌ که ضبط چنین تصاویری را امکان‌پذیر می‌کنند. از زمان عرضه این ویژگی انتقادات بسیاری درباره زیرپا گذاشتن حریم شخصی افراد توسط آن مطرح شده است. انتقاداتی که هنوز نیز در سطح وسیعی ادامه دارد. گوگل برای کاهش این انتقادات فناوری جدیدی را پیاده‌سازی کرده که می‌تواند صورت افراد را در این تصاویر ارائه شده نامشخص سازد.

alt

 شکل 4- تصویری از خیابانی در نیویورک

————————–

منبع: مجله شبکه

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن