مقالات تاریخ

همایش تاریخ-خواف-4

بعد از گذشت دوران نامزدی و شناخت بیشتر زوجین از همدیگر، در زمینه ی عروسی و تاریخ و مراسم آن گفتگو شده،  لوازم خانگی و جهیزیه را با رضایت و نظر یکدیگر خرید می نمایند.

شب قبل از عروسی ‹‹ مراسم حناحنا›› برگزار می شود که اقوام و همسایگان درآن شرکت می نمایند. روز بعد داماد با برگزار کردن مراسم دعوت جمعی به نهار یا شام ، به حمام رفته، لباس دامادی می پوشد و به خانه ی عروسی می رود تا عروس را با مراسم رقص، آواز، موسیقی ، دهل، رباعی خوانی و نثار پول و شیرینی با خود به خانه بخت ببرد. بعد از 2 تا سه روز، مراسم تخت جمع کنی در خانه ی داماد برگزار گردیده، وضمن صرف چای وشیرینی- و برخی اوقات شام- اقوام و همسایه ها به دیدن عروس خانم رفته، هدیه می برند. بعد از چند روز، اقوام به نوبت از زوجین دعوت به عمل می آورند.

مراسم عزاداری :

عزاداری در خواف تابع ارزش های اسلامی وسنت های نبوی است که شامل تشییع جنازه به طرف غسال خانه، تغسیل ، تکفین میت ونماز جنازه (که فرض کفایی است )وتدفین میت می باشد واصل مهم در تعزیه همین مراحل است. مراسم بعد از خاکسپاری، مستحب وسنت است، که برای شرافت انسانی وتسلی خاطر بازماندگان وآمرزش گناهان متوفی وعبرت اطرافیان، تعزیه با سخنرانی،فاتحه وقرائت قران 1 تا 2 روز در مساجد، و 3 روز درخانه ها برگزارگردد. مخارج برگزاری مراسم واجرای وصیت متوفی، براساس قرآن است که در صورت وصیت متوفی، تا  کل اموال بعد ازادای دیون و بدهکاری ها، به مصرف دیون شرعی ، کفارات نماز و روزه وقسم، وپذیرایی از میهمانان ونیز اطعام مساکین- بدور از اسراف- می رسد. به علاوه درکارهای عام المنفعه واجتماعی، مثل ساخت مسجد، مدرسه، بیمارستان وکمک به محرومین وفقرا نیز به مصرف می رسد. در صورت عدم وصیت متوفی ، تغسیل وتکفین وتدفین توسط اطرافیان انجام می گیرد. مخارج تعزیه را نیز اقوام و بستگان تامین می کنند.حتی در صورت وجود مراسم عروسی برای اقوام، صاحب عزا  به آنان اجازه ی عروسی می دهد.

 

کلام آخر:

مطالعه ی نوشته های تاریخی مربوط به دوره های دیگر ، به محقق امروزی نشان می دهد که انسان محصول عصر خویش است ، خصوصا زمانی که در زمینه ی تاریخ کار کند.

دیار خواف ،از جمله معدود سرزمین هایی است که در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود ، شخصیت های ملی بزرگی را در دامان خود پرورانده، اما این منطقه به درستی معرفی و شناسانده نشده است. بنابراین لازم است به نوعی معرفی گردد که شایسته ی این سرزمین کهن باشد.

همایش خواف،دیار میراث های ماندگار، فرصت خوبی برای شناساندن این سرزمین دیر آشنا می باشد .ضروری است که کتب قدیمی و نسخه های خطی دوباره تجدید چاپ گردد. امیدواریم حمایتی از سوی مسئولین در جهت گردآوری یا تصویر برداری از آثار مربوط به این خطه- چه آثاری که در داخل است و چه آثاری که در خارج نگهداری می شود- صورت پذیرد و زمینه های پیشرفت و آبادانی هرچه بیشتر آن را از جهات اقتصادی ، فرهنگی،اجتماعی و … با توجه به پتانسیل ها و زیرساخت های موجود فراهم نمایند.

جهان یادگار است و ما رفتنی                           نماند زانسان به جز گفتنی

چو خواهی که نامت بود جاودان                       مکن نام نیک بزرگان نهان

 

 

تهیه و تدوین:اسماعیل

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن