مقالات زیست شناسی

اختلالات غده تیروئید

مترجم: فریبا درخشان فر
منبع: http://health.irillage.com

هورمون تیروئید (1)(TH) ، که از غده تیروئید ترشح می شود، از دو نوع هورمون تیروکسین یا 4 ث و تریودوتیرونین یا 3 ث تشکیل شده است. میزان تولید 3 ث و 4 ث از طریق هورمون محرک تیروئید (2) (TSH) کنترل می شود. TSH از غده هیپوفیز ترشح می شود و تعیین کننده میزان ترشح TH است. چنانچه این غده، تشخیص دهد که میزان هورمون تیروئید کافی در خون وجود ندارد، هورمون محرک غده تیروئید را ترشح می کند تا تیروئید، مقدار بیشتری هورمون تولید کند. درصورت کافی بودن این هورمون، نیازی به ترشح هورمون محرک نیست.

براساس بررسی های انجمن تیروئید آمریکا، اندازه گیری میزان هورمون محرک تیروئید در خون، بهترین روش برای تشخیص کم کاری یا پرکاری تیروئید است.

درصورتی که میزان TSH غیرطبیعی باشد، خون باید از نظر میزان 3 ث و 4 ث نیز آزمایش شود.

در طب تشخیصی، درصورت کم یا زیاد بودن TH پزشکان متخصص، خو ن را بررسی نموده و آزمایش رادیو اکتیو یا آزمایش بالابرنده ید رادیو اکتیو انجام می دهند. برای تولید TH، وجود ید ضروری است، زیرا باید از خون جذب شود. هنگام آزمایش، مقدار کمی ید به فرد می خورانند تا رادیو اکتیو ایجاد شود. این نوع ید رادیواکتیویته به تیروئید و بدن، آسیبی نمی رساند. غده تیروئید، این ید را در 24 ساعت، جذب و متابولایز خواهند نمود. از وسیله ویژه ای برای اندازه گیری مقدار رادیواکتیو غده تیروئید استفاده می شود.

برآمدگی تیروئید

برای پی بردن به وجود برآمدگی، یکی از سه روش زیر به کار می رود:

– با معاینه دستی گلو، ممکن است رشد غیرعادی غده حس شود، اما هیچ نشانه ای مشاهده نشود.

– ممکن است در بلع غذا، اختلال ایجاد شود که وجود برآمدگی را پزشک متخصص تشخیص خواهد داد.

– اگر علائمی از کم یا بیش فعالی غده تیروئید آشکار شود، پزشک متخصص، با سه نوع آزمایش، به وضعیت غده تیروئید پی می برد:

بافت برداری: صحیح ترین نوع آزمایش بافت برداری، از طریق سوزن بسیار نازک و برداشت شش نمونه بافت انجام می گیرد.
اسکن تیروئید: با خوردن ید رادیواکتیو، دوربین ویژه ای، اندازه، شکل و میزان فعالیت غده را براساس میزان رادیواکتیو جذب شده نشان می دهد.
اولترا سوند: این آزمایش از طریق امواج صوتی برای تعیین وضعیت برآمدگی غده بکار می رود. با این آزمایش به برآمدگی هایی که با معاینات دستی حس نمی شود، پی می برند.
Thyroid hormone-1
Thyroid stimulating hormone -2

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن