آموزش عکاسی

راهنمای خرید و انتخاب دوربین دیجیتال

camera

احتمالا شما یکی از کسانی هستید که دوربین دیجیتال مدل پایینی دارید. یکی از مشکلاتی که استفاده کنندگان از دوربین های قدیمی تر متوجه آن می شوند، این است که باتری دوربین زود خالی می شود و سرعت پاسخ گویی؛ زمانی که دکمه شاتر رها می شود، کم است. خوشبختانه این مشکلات مربوط به دوربین های قدیمی بود در حالی که دوربین های جدید سرعت بیشتر، مصرف باتری به صرفه تر، پیکسل های بیشتر، بزرگنمایی بیشتر، حافظه بیشتر و اتوماسیون بهتری را ارائه می کنند و از نظر اندازه جمع و جورتر هستند. تعداد پیکسل ها هنوز مهمترین فاکتور هنگام محاسبه قیمت محسوب می شود و در مرحله بعد فاکتورهایی نظیر جمع و جور بودن ، کیفیت لنز، قابلیت بزرگنمایی و در نهایت اندازه صفحه نمایش و رزولوشن از اهمیت برخوردارند.

هنگام خرید دوربین دیجیتال مهمترین عامل تصمیم گیری شما باید لحاظ کردن موقعیتی باشد که شما می خواهید از دوربین استفاده کنید. آیا از آن در رابطه با مردم، طبیعت، ورزش یا …. استفاده می کنید؟ بیشتر دوربین ها برای عکاسی کلی مناسب هستند بنابراین شما در این مقاله می توانید در جستجویی کاربردهای ویژه باشید. مورد دیگر که باید مد نظر قرار گیرد این است که شما از چه طریقی مایل به در اشتراک گذاردن عکس های خود هستید. آیا این کار را از طریق آلبوم عکس، ایمیل یا گالری های اینترنتی انجام می دهید؟جواب دادن به این سوالات باید به شما این ایده را بدهد که شما چگونه بین آنچه دوست دارید و آنچه واقعا بدان نیاز دارید انتخاب و عمل کنید.

اندازه دوربین بیشتر به این بستگی دارد که شما به چه میزان از دوربین خود استفاده می کنید. از دوربین های کوچک به دلیل اینکه به سادگی قابل حمل هستند و جای کمی می گیرند بیشتر استفاده می شود. از سوی دیگر دوربین های با اندازه های متوسط مصالحه ی مناسبی بین قیمت و اندازه برقرار می کنند. به طور کلی جواب و انتخاب کلی که بتوان برای همه افراد اعمال کرد وجود ندارد. در نظر گرفتن موارد بالا می تواند نقطه شروع مناسبی باشد. برای بدست آوردن ایده های بهتر از چگونگی انتخاب و خرید دوربین مورد نظر خود توصیه می شود بقیه مقاله را مطالعه فرمایید.

آنچه در دسترس است

شرکت های پیشتاز در زمینه عکاسی دیجیتال Canon، Casio، Fuji، Nikon، Olympus، Panasonic و Sony می باشند. تا اواخر دهه نود میلادی دوربین های دیجیتال جدید بودند و انتخاب های محدودی برای آنها وجود داشت ولی امروزه تعداد مدل ها آنقدر زیاد است که حتی گاهی مساله انتخاب گیج کننده می شود.

انواع دوربین های دیجیتال

اندازه کوچک همواره از موارد مهم در دنیای الکترونیک بوده است، بنابراین جای تعجب نیست که دوربین های جدید در اندازه های بسیار کوچک و سبک که قابل حمل در جیب می باشند تولید می شوند. البته این دوربین های کوچک دارای کلید های کوچک(یا صفحه های کوچک لمسی) می باشند که کنترل آن و استفاده از آن شاید برای همه آسان نباشد. اندازه های استاندارد مقداری برای قرار دادن در جیب بزرگ هستند ولی اندازه ی مناسبی برای کیف دستی می باشند. این دوربین ها وزن هایی برابر ۳۹۲ گرم در سنگین ترین مورد و ۸۴ گرم در سبک ترین حالت دارند. مدل های جمع و جور برای استفاده کلی توصیه می شوند و بکار بردن آنها نیز ساده است ولی با این وجود محدودیت هایی نیز از نظر کارایی دارند.

برای کسانی که به عکس و عکاسی علاقمندند، با در نظر گرفتن بودجه، دوربین های دیجیتال SLR-like وجود دارند. این دسته مرکب بیشتر امکانات (نه همه آنها) دوربین های Full SLR را دارا می باشند. اگرچه لنزهای SLR-like مجهز به لنز تعویض شدنی نیستند، ولی با این وجود این دوربین ها قابلیت بزرگنمایی بهتری نسبت به سایر مدل ها دارند. این دوربین ها فاقد نور واقعی در لنز خود هستند و نیز زمان تاخیر بیشتری در شاتر نسبت به SLR دارند.

SLR ها یا دوربین های با لنز تک بازتابی، سنگین ترین و بزرگترین نوع دوربین ها هستند؛ اینجاست که مصالحه ای بین سرعت، تنوع و لنز تعویض شدنی لازم است. از امتیازات این دوربین ها می توان سنسور تصویر بزرگتر، عکاسی پیوسته (می توان پیوسته دکمه دوربین را برای عکس انداختن فشار داد)، عکس RAW و عمر باتری بسیار خوب را نام برد. مدل های Pro-sumer SLR انتخاب مناسبی برای یک دوربین سبکتر هستند، ولی دوام مدل های حرفه ای تر را ندارند. اگر شما به صورت حرفه ای عکاسی می کنید و از دوربین در محیط بیرون زیاد استفاده می کنید، بهتر است که از مدل های بزرگ و حرفه ای استفاده کنید؛ هرچند که این شرایط نیز همیشه صادق نیست.

در یک دوربین دیجیتال باید به چه مشخصاتی توجه شود؟

با وجود تعداد زیادی انتخاب برای یک دوربین دیجیتال که در بازار می توانید داشته باشید، ممکن است انتخابی مناسب که مطابق نیاز شما باشد مقداری گیج کننده باشد. در ادامه ما برخی مشخصات مهم که شما در هنگام خرید باید به آنها توجه داشته باشید را معرفی می کنیم.

1. رزولوشن:

رزولوشن دوربین دیجیتال عامل بسیار مهمی در تعیین قیمت آن می باشد. این عدد به شما می گوید که سنسور دوربین چه تعداد پیکسل را می تواند نگه دارد. در این مقیاس یک میلیون پیکسل برابر ۱ مگاپیکسل است. یک دوربین ۶ مگاپیکسلی نیاز بیشتر مردم عادی را برآورده می کند. مقدار بیشتر همیشه دلیل بهتر بودن نیست، مخصوصا زمانی که از سایر اجزا چشم پوشی شود.باید دقت داشته باشید که تنها بر اساس شمار پیکسل ها دوربین خود را انتخاب نکنید؛ موارد دیگر مانند کیفیت لنز و نحوه ساخت سنسور بر روی کلیات عکاسی توانند به همان میزان تاثیر داشته باشند. کسانی که به طور مستمر از دوربین خود استفاده می کنند به دنبال تعداد پیکسل بیشتر هستند. این به آنها امکان می دهد که پیکسل های بیشتری برای کار کردن داشته باشند و رزولوشن عکس بالاتری داشته باشند. برای کارهای تجاری ساده نظیر استفاده از عکس در دنیای اینترنت شما ممکن است سراغ دوربینی با رزولوشن ۸ تا ۱۰ مگاپیکسل بروید. هر چه با رزولوشن بهتری کار خود را آغاز کنید جزئیات بیشتری در عکس نمایان خواهد بود؛ حتی زمانی که اندازه عکس برای استفاده در صفحات وب کاهش داده شده باشد.

2. واسط(اینترفیس):

تصاویر دوربین دیجیتال علاوه بر اینکه بر روی باس ارتباط سریال قابل مشاهده هستند، قابلیت نمایش توسط تلویزیون را نیز دارند. دوربین های دیجیتال قابلیت اتصال از طریق رابط USB 2.0 را به کامپیوتر دارند. مدل های جدید معمولا به صورت plug and play عمل می کنند، یعنی هنگام اتصال به کامپیوتر نیازی به شناسایی از طریق درایور ندارند.

3. بزرگنمایی:

قابلیت بزرگنمایی انعطاف پذیری خوبی را هنگام تنظیم فریم عکس به شما می دهد و فاصله شما با هدف را از بین می برد. قابلیت بزرگنمایی در طول سالها رو به افزایش بوده است به صورتی که بزرگنمایی بین ۱۸mm تا ۲۰۰mm را برای برخی از لنزهای SLR فراهم کرده است. در مدل های غیر SLR لنز با بزرگنمایی ۳x از ۲۴mm تا ۲۸mm شروع می شود. در صورتی که قصد عکاسی از بازی های ورزشی یا دنیای وحش را دارید، باید در جستجوی بزرگنمایی بیشتر باشید. بزرگنمایی دوربین غیر SLR می تواند هم به صورت نوری و هم دیجیتال باشد. همان طور که از نام آن پیداست بزرگنمایی نوری، از طریق تنظیمات لنز دوربین عمل بزرگنمایی را انجام می دهد؛ در حالی که در بزرگنمایی دیجیتال بزرگنمایی از طریق جداکردن پیکسل ها از تصویر و بزرگ کردن پیکسل ها در مرکز فریم صورت می گیرد. در بزرگنمایی نوری؛ به عنوان مثال بزرگ نمایی ۳x، هدف سه مرتبه به شما نزدیک تر می شود. بزرگنمایی دیجیتال به طور یکنواخت مصالحه ای در رزولوشن تصویر ایجاد می کند. به طور کلی بزرگنمایی دیجیتال هنگام مقایسه چند مدل باید نادیده گرفته شود. نتیجه مشابه می تواند در مرحله پردازش تصویر توسط نرم افزار های کامپیوتری بدست آید. به منظور دستیابی به طراحی با ضخامت کم برخی از مدل های بسیار کوچک از بزرگنمایی داخلی استفاده می کنند.این نوع بزرگنمایی برتر از بزرگنمایی تلسکوپی است که در بیشتر مدل ها استفاده می شود. بزرگنمایی تلسکوپی به دلیل خارج شدن از محدوده ی بدنه دوربین نسبت به آسیب سخت افزاری حساس تر است. محافظت از بدنه دوربین به طور قابل ملاحضه ای احتمال آسیب به لنز بزرگنمایی داخلی یا تار شدن آنرا کاهش می دهد. و همچنین بزرگنمایی دیجیتال تصویر را فشرده نمی کند.

4. کارت حافظه:

دوربین دیجیتالی بخرید که از کارت حافظه پشتیبانی کند. مقدار ماکزیمم کارت حافظه می تواند بسته به مشخصات دوربین دارد ولی پیشنهاد می شود از حافظه حداقل ۲ گیگا بایتی استفاده کنید. هر چه مقدار حافظه بیشتری داشته باشید تعداد عکس هایی که می توانید ذخیره کنید یا زمان تصویربرداری، بیشتر خواهد بود. انواع مختلفی از کارت های حافظه موجودند که از جمله آنها کارت های حافظه Compact Flash(CF)، Secured Digital (SD)، Multimedia، Smart Media، Memory Stick، Memory Stick Pro Duo و XD را می توان نام برد.

با توجه به اینکه امکان خم شدن و یا شکستن پین ها در هنگام بد جادادن کارت وجود دارد، ارتباط از طریق کابل فلات نسبت به ارتباط پینی در دوربین های CF بهتر است

5. باتری:

دوربین های دیجیتال از باتری های لیتیوم-یون یا هیدرات فلزی نیکل استفاده می کنند. این باتری ها انتخاب های بهتری برای دوربین های دیجیتال نسبت به باتری های قلیایی (باتری های سنتی قلمی و …) هستند زیرا عمر مفیدتری دارند. برخی از شرکت های تولید کننده باتری های اختصاصی خود را بر روی دوربین قرار می دهند که این تعویض کردن آنها را به امری پرهزینه تبدیل می کند.

6. صفحه نمایش LCD:

از صفحه نمایش برای بازبینی عکس های گرفه شده و یا ویدیو های ضبط شده می توانید استفاده کنید. صفحه نمایش بیشترین مقدار انرژی باتری را مصرف می کند. بنابراین انتخاب و خرید دوربینی که امکان خاموش کردن صفحه نمایش را هنگام عکس انداختن فراهم می کند، ترجیح دارد. حالت ذخیره اتوماتیک انرژی به این دلیل به امکانات برخی دوربین ها اضافه شده است. زمانی که باتری دوربین رو به اتمام است بهتر است هنگام عکاسی از چشمی دوربین به جای صفحه نمایش استفاده شود. صفحه نمایش های لمسی قابلیتی است که به برخی از دوربین ها اضافه شده است. صفحه لمسی امکان تنظیمات حین عکاسی را بدون اینکه از صحنه غافل باشید را به شما می دهد و همچنین صفحه نمایش لمسی استفاده از کنترل های دوربین را در محیط تاریک آسان می کند.

7. تثبیت تصویر:

قابلیت تثبیت تصویر میزان تاثیر لرزش دست را هنگام عکاسی به طور قابل ملاحضه ای کاهش می دهد. برخی از تثبیت کننده ها نوری و تعدادی نیزدیجیتالی هستند. تثبیت کننده نوری با استفاده از یک واحد لنز متحرک تلاش میکند تا تاثیرات لرزش دست را جبران کند. نوع معمول تر و ارزان تر تثبیت کننده، تثبیت کننده دیجیتال است که با استفاده از تکنیک شیفت(جابجایی) الکترونیکی فریم به فریم تصویر اثرات حرکت دست را خنثی می کند. در هنگام مطالعه ی مشخصات دوربین در هنگام خرید توجه داشته باشید که تولید کننده های مختلف این قابلیت را با نام های مختلف بیان می کنند. شرکت کانون آن را Image Stabilization(IS)، پاناسونیک و Leica آن را MegaOIS و سونی Super Steady Shot(SSS) می نامند.

البته بهترین راه برای اطمینان از ثابت بودن عکس قرار دادن دوربین بر روی سه پایه مخصوص است. اگر از سه پایه استفاده نمی کنید، با هر دو دست دوربین را نگه داشته و آرنج خود را در راستای سینه قرار دهید تا بهترین نتیجه را از عکاسی خود داشته باشید.

8. قابلیت های کنترلی اضافی:

قابلیت های کنترلی مانند No red-eye که در آن قرمزی چشم حذف می شود. این کار با استفاده از دو بار فلاش متوالی انجام می شود، به صورتی که فلاش بار اول باعث جمع شدن عنبیه چشم می شود و فلاش بار دوم برای روشن کردن محیط است. قابلیت تنظیم سرعت شاتر، قابلیت تنظیم نور فلاش در موقعیت های مختلف و … دیگر مواردی هستند که شما ممکن است نیاز به بررسی آنها داشته باشید.

لوازم جانبی دوربین دیجیتال:

عکاسی دیجیتال علاوه بر دوربین به موارد دیگری از جمله لوازم جانبی آن وابسته است. لوازم جانبی مناسب به شما کمک می کند که بیشترین استفاده را از دوربین خود داشته باشید. اینجا تعدادی از لوازمی که شما ممکن است به مجموعه عکاسی دیجیتال خود اضافه کنید ذکر می شوند.

۱- کیف محافظ دوربین:

دوربین دیجیتال و لنز ها جز قطعات حساس الکترونیکی محسوب می شوند. محافظت از آنها در مقابل ضربه و خراش توسط کیف محافظ انجام می شود. یک کیف مناسب می تواند قسمت های جداگانه ای برای قرار دادن باتری اضافه، کابل ها و سایر وسایل جانبی دوربین داشته باشد

۲- لنز و فیلتر ها:

اگر شما از دوربین DSLR استفاده می کنید، ممکن است بتوانید لنز دوربین را جدا کنید. لنز های با زاویه پهن یا لنز های telephoto امکان اسفاده کامل از مشخصات دوربین را برای شما فراهم میکنند. فیلتر های UV اندود شده(UV coated filters) می توانند روش عکس انداختن را تغییر دهند.

۳- چاپگر عکس:

یک چاپگر عکس با نرخ dpi بالا می تواند به طور قابل قبولی عکس های دیجیتال شما را بازتولید کند. برخی از چاپگر ها که camera dock نامیده می شوند مستقیما به دوربین شما متصل می شوند و دیگر نیازی به کامپیوتر برای چاپ عکس نسیت.

۴- قاب عکس دیجیتالی:

شما در هر زمان می توانید عکس های خود را در قاب عکس های سنتی قرار دهید، ولی استفاده از یک قاب عکس دیجیتالی راه مناسبی برای مرور صدها عکس دیجیتال گرفته شده ی شما می باشد. شما می توانید دوربین را مستقیما به قاب عکس دیجیتالی متصل کنید یا با استفاده از یک کارت حافظه عکس ها را بر روی قاب عکس قرار دهید و آنها را بر روی صفحه نمایش گاها ۱۵ اینچی تماشا کنید.

۵- سه پایه دوربین:

یک دوربین کاملا ثابت تفاوت عکس دیجیتالی کامل و زیبا را با عکس تار شده مشخص می کند. با استفاده از سه پایه می توانید دوربین خود را در وضعیت کاملا ثابتی قرار دهید. سه پایه های جمع وجور و قابل تنظیم که می توانند بر روی تقریبا هر سطحی تنظیم شوند در دسترس می باشند. با استفاده از سه پایه می توانید شیوه های مختلف قرارگیری را امتحان کنید تا به بهترین وضعیت که با مشخصات دوربین شما مطابقت دارد عکس خود را ثبت کنید.

انتخاب درست

قبل از خرید دوربین دیجیتال بهتر است دوربین انتخابی خود را دقیقا بر اساس نکات و پارامتر های بالا تحلیل کنید. همچنین بهتر است ابتدا تصاویر نمونه دوربین را در اینترنت جستجو و مشاهده کنید و به نظرات داده شده در مورد دوربین در فروم های اینترنتی، که توسط استفاده کنندگان از آن مطرح شده اند، توجه کنید. به این ترتیب شما متوجه خواهید شد آیا دوربین انتظارات شما را برآورده می کند یا خیر. در نهایت شما با توجه به مدل های انتخابی و بودجه دوربین خود را خریداری می کنید.

منبع: پایگاه خبری عکاسی ایران

مکان تبلیغات شما
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن