دندانپزشکی

اورتودنسی؛ زیبایی یا درمان؟

ortodonciنایب رییس انجمن ارتودنتیست‌های ایران با بیان اینکه ارتودنسی از نظر ارتودنتیست‌ها کاری درمانی است، گفت: باید تکلیف این مساله که ارتودنسی کار زیبایی است یا درمانی، روشن شود و در صورت درمانی بودن، پوشش بیمه‌ای برای آن در نظر گرفته شود در غیر این صورت مانند دیگر کارهای زیبایی نرخ ثابت برای ارتودنسی معنا ندارد.

دکتر علی محمد کلانتر معتمدی با اشاره به این که دولت تاکنون به ارتودنسی به عنوان کار زیبایی صرف نگاه کرده است، افزود: اگر دولت برای ارتودنسی پوشش بیمه‌ای در نظر بگیرد و به آن به عنوان کار درمانی نگاه کند بسیاری از درمانگاه های دولتی، دانشگاهی و هم چنین برخی درمانگاه‌های خصوصی می‌توانند به مردم خدمات ارائه دهند.

 وی، مشاوره‌های دندانپزشکی در سن سه تا شش سالگی و تا زمانی که دندان‌های شیری از دست نرفته است را توصیه کرد و سن مدرسه ( هفت تا 12 سالگی) را بهترین زمان برای اولین مشاوره ارتودنسی و 12 سالگی یا سنی که هیچ دندان شیری در دهان وجود ندارد را بهترین سن برای انجام درمان ارتودنسی در صورت نیاز، دانست.

 کلانتر معتمدی، هدف بیشتر مراجعان برای انجام ارتودنسی را زیبایی عنوان کرد و ادامه داد: هدف ارتودنسی ضمن تامین زیبایی، درمان است زیرا تامین زیبایی دندان‌ها سلامت روان را به دنبال دارد. در برخی موارد کودکانی که دندان‌های نامرتب دارند زیاد نمی‌خندند تا دندان‌های آنها دیده نشود به همین دلیل ارتباط اجتماعی ضعیف دارند.

نایب رییس انجمن ارتودنتیست‌های ایران در رابطه با فواید ارتودنسی اظهار کرد: برقراری نظم دندان‌ها و تامین سلامت روان از فواید ارتودنسی است. هم چنین با ایجاد هماهنگی‌ میان دندان‌های فک بالا و پایین دندان‌ها عملکرد بهتری در جویدن و آسیا کردن دارد در نتیجه در پیشگیری از سوء هاضمه در درازمدت موثر است، زیرا دندانهایی که نامرتبند درگیری غذایی بیشتری دارند و زودتر پوسیده و فاسد می‌شوند.‌

دکتر کلانتر معتمدی در ادامه درمان ارتودنسی به صورت اصولی و علمی را بدون ضرر دانست و افزود: اگر درمان ارتودنسی به صورت ناصحیح توسط افرادی که آگاهی کافی نسبت به ارتودنسی ندارند انجام شود و نیروی بیش از اندازه به دندان‌ها وارد شود ممکن است سبب تحلیل لثه، ریشه دندان‌ها و در نتیجه کوتاه شدن عمر دندان می‌شود.

وی در ادامه گفت: انجام درمان ارتودنسی توسط دندانپزشکانی که تخصص ارتودنسی ندارند درست نیست و بعد از پایان دوره دکتری دندانپزشکی سه تا چهار سال باید دوره تخصصی ارتودنسی گذرانده شود به همین دلیل فردی که تنها دوره دندانپزشکی عمومی را می‌گذراند با توجه به تکنیکی و پیچیده بودن این درمان نباید به صورت غیرمجاز یا تجربی آن را انجام دهد زیرا در مواردی می‌تواند مضر و مخرب باشد.

نایب رییس انجمن ارتودنتیست‌های ایران، متفاوت بودن نرخ‌های ارتودنسی را در متفاوت بودن کیفیت ارائه خدمات عنوان و ابراز عقیده کرد: امروزه مواد مصرفی نامرغوب چینی در بازار وجود دارد که بیشتر پزشکانی که هزینه کمتری می‌گیرند از آن استفاده می‌کنند و دلایل دیگر نیز وجود دارد که سبب می‌شود نرخ ثابتی در ارتودنسی وجود نداشته باشد.
منبع: سایت سیمرغ
برچسب
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن