کمک های اولیه

آمار نابینایی براثر مواد محترقه

آمار نابینایی براثر مواد محترقه غیراستاندارد نگران کننده است

رییس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه ایران ،با بیان اینکه استفاده از مواد غیر استاندارد محترقه صدمات جبران ناپذیری را برای افراد در پی خواهد داشت، گفت : آمارهای نابینایی بویژه در چهارشنبه های آخر سال که به علت بی توجهی به هشدارها و استفاده از مواد محترقه غیراستاندارد حادث می شود بسیار نگران کننده است .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا  ، رییس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه ایران روز شنبه در حاشیه نشست خبری انجمن اشک که در خصوص چهارشنبه سوری و پیامدهای ناگوار ناشی از بکار گیری وسایل و مواد محترقه برگزار شد در خصوص اثرات استفاده از مواد محترقه غیر استاندارد گفت:

هر چه مواد محترقه غیر استاندارتر باشند میزان تلفات و عوارض ناشی از آن بیشتر خواهد شد، استفاده از موادی مانند اسپری ها و آمپولها ( آب مقطر ) در داخل آتش و ایجاد انفجارهای خطرناک شش برابر سایر مواد محترقه است.

مسعود ناصر پور افزود : افرادی که از وسایل دست ساز و خطرناک خانگی در طی مراسم آتش بازی استفاده می کنند ۱۶ برابر افرادی که مواد استاندارد بکار می برند، دچار حوادث خطرناک می شوند.

وی در خصوص راهکارهای پیشنهادی برای خانواده ها برای در امان ماندن از این آسیب ها گفت: اصولا ارائه هر گونه راهکاری بدون همدلی و همکاری خانواده ها در این خصوص میسر و ممکن نخواهد بود.
مسعود ناصری پور افزود: در تحقیقات انجام گرفته در خصوص بکارگیری مواد محترقه و عوارض ناشی از آن خانواده ها چند راهکار پیشنهاد دادند که بسیار مورد توجه است.

وی گفت: بیشتر خانواده ها مصر هستند مراکز مشخصی تحت نظر نیروهای حفاظتی و امنیتی با امکانات گسترده نظیر اورژانس ، آتش نشانی و سایر دستگاههای ذیربط برای جلوگیری از بروز هر گونه خطر احتمالی برای اجرای یک مراسم سالم ایجاد شود.

همچنین مردم خواستار استفاده از مواد محترقه ای هستند که از استانداردهای لازم برخوردار و دارای دستور العملهای لازم برای استفاده نیز باشد.

وی گفت: بسیاری از مردم در این تحقیقات از مسئولان خواستند مراسم چهارشنبه سوری را شهرداری اجرا کند.
رییس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه ایران در خصوص راههای جلوگیری از توزیع مواد غیر استاندارد و خطرناک در بین جوانان گفت:

نیروی انتظامی باید با توزیع کنندگان وعاملان فروش این گونه  مواد برخورد جدی انجام دهد و رسانه های جمعی نیز باید اطلاع رسانی کافی در زمینه خطرات ناشی از استفاده از مواد محترقه داشته باشند.

وی گفت: ما هر ساله در آستانه چهارشنبه سوری بروشورهایی را از طریق دانشگاهها توزیع می کنیم و از طریق رسانه ملی نیز اطلاع رسانی داریم و با مراکزی که نیاز به همکاری داشته باشند نیز همکاری لازم را انجام می دهیم .

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن