نکات خانه داری

رقیق کردن شوینده‌ها از عوارض پوستی جلوگیری می‌کند

ایسنا:یک متخصص پوست، مو و زیبایی گفت: استفاده از دستکش و عدم تماس مستقیم و رقیق کردن شوینده ها از ایجاد عوارض پوستی جلوگیری می کند.
دکتر آزاده الیاسی در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، در خصوص اثرات شوینده ها بر پوست گفت: مواد شوینده اساسا به خاطر داشتن مواد شیمیایی، ضد عفونی کننده و … از یک سری مواد مختلفی تشکیل شده که می تواند بر پوست و مخاط تاثیر گذار باشد.

وی ادامه داد: یکی از اثرات مواد شوینده اثر تحریکی داشته که در تمام افراد ایجاد می شود و اگر شخص در این مواقع از حمایت کننده استفاده نکند مثلا وایتکس را در یک محیط سربسته استفاده کند و یا مواد شوینده به صورت خالص با دست در تماس باشد باعث ایجاد اثرات خیلی خطرناکی بر روی پوست می شود.
این متخصص پوست افزود: زمانی که پوست در تماس مستقیم با شوینده هایی مثل وایتکس قرار گرفت فورا باید با آب فراوان شست وشو داده و بلافاصله از کرم های مرطوب کننده استفاده شود.
دکتر الیاسی خاطرنشان کرد: تعدادی از افراد به علت داشتن حساسیت نسبت به بعضی از ترکیبات شوینده ها دچار اگزما می شوند و حساسیت های شدیدی بر پوست آنها ظاهر می شود و این افراد بایستی از تماس با این مواد پرهیز کنند.
وی ادامه داد: هنگام خرید مواد شوینده بایستی از استاندارد بودن آن مطمئن بوده و دارای برچسب اطمینان باشد تا از خطراتی که پوست را تحریک می کند جلوگیری کنیم.
این متخصص پوست افزود: بعضی از شوینده ها به علت داشتن مواد رنگی بایستی حتما مهر استاندارد داشته باشد چون بعضی از مواد رنگی به غیر از تحریک و حساسیت سرطان زا است.
دکتر الیاسی تصریح کرد: وزارت بهداشت موظف است که کنترل های لازم را بر شرکت های تولید کننده مواد شوینده داشته باشد و به بسته بندی و نوع مواد تشکیل دهنده آن نظارت کامل داشته باشد تا از تولید مواد شوینده تقلبی جلوگیری کند

نمایش بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن